Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara

Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği, Hırvatistan Devletinin Türkiye'deki resmi temsilcisidir. Türkiye- Avrupa arasındaki sosyal, siyasal ve diplomatik ilişkileri yürütmekle görevli olan Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde bulunan konsolosluk bölümü ile kendi faaliyet alanındaki bölgelerde ikamet eden kişilerin Hırvatistan Vizesi ve Hırvatistan Konsolosluk işlemlerini yürütmektedir.

Hırvatistan'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Hırvatistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara İletişim

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Adres
Kelebek Sokak, No:15 / A, 06700, Gaziosmanpaşa / ANKARA

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara İlçe / Semt
Gaziosmanpaşa

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara, Konsolosluk Vize Bölümü Adres
Aziziye Mahallesi, Karyağdı Sokak, No:13 / 1 - 2 Çankaya / ANKARA

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

Pazartesi, Cuma: 09.00 / 17: 00

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinde ikamet edenlerin Hırvatistan vize işlemlerini Hırvatistan Büyükelçiliği aracılığı ile veya Hırvatistan Vize Hizmet Merkezinden gerçekleştirebilirler.

Hırvatistan İstanbul Konsolosluğu Vize Başvurusu

Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Hırvatistan Konsolosluğu ve Hırvatistan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Hırvatistan vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Hırvatistan Konsolosluğu'na veya Hırvatistan Büyükelçiliği'ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Hırvatistan Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Hırvatistan Turistik vize, Hırvatistan Ticari vize, Hırvatistan Aile Ziyareti vizesi ve Hırvatistan transit vize başvuruları yapılabilmektedir.

Hırvatistan vize başvurusu, aracı kurumlara yapılmışsa dahi başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne aittir.

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Görevleri,

Türkiye Hırvatistan Büyükelçiliği, Hırvatistan'ın Türkiye'de temsil eden Hırvatistan devletinin en resmi kurumudur. Bir ülkeyi başka bir ülkede temsil ederken Büyükelçilik, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil eder. Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korur. Hırvatistan, Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar.

  • pasaport yenileme
  • tasdik
  • doğum ölüm evlilik kayıt
  • askerlik kayıt
  • ehliyet yenileme
  • evlat edinme
  • seçmen hizmetleri
  • noterlik hizmetler

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Hırvatistan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Hırvatistan Büyükelçiliği'nde0 gerçekleştirebilirler.

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Vize Başvuru Formu

Hırvatistan vizesi için vize başvuru formu Türkçe olarak doldurulabilir. Hırvatistanvize başvuru formu için tıklayınız.

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Dilekçe Örnekleri

Hırvatistan'a turistik vize başvurusu yapılırken yazılması gereken turistik vize dilekçe örneği için tıklayınız.

Hırvatistan'a ticari vize başvurusu yapılırken yazılması gereken ticari vize dilekçe örneği için tıklayınız.

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Vize Çıkış Süresi

Hırvatistan vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 14 iş günü sürmektedir. Hırvatistan vize başvurularınızı seyahatinizden 90 gün önceden başvuruda bulunabilirsiniz.

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Vize Ücreti

Hırvatistan'a yapılacak olan seyahatin türü ve kalış süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenecektir. AB / AEA Aile üyeleri Hırvatistan Vize Harcı ödememektedir.

Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği tatil günleri 2022

Hırvatistan Büyükelçiliği, Türkiye resmi tatil günlerinde ve Hırvatistan resmi tatil günlerinde kapalıdır.

1 OcakYeni Yıl
6 OcakEpifaniGünü
5 NisanPaskalya
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
8 MayısAnti-Faşist Mücadele Günü
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
30 MayısHırvatistan Milli Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzMilli Birlik ve Demokrasi Günü
30 AğustosZafer Bayramı
29 EkimCumhuriyet Bayramı
18 KasımHırvatistan Bağımsızlık Günü
31 AralıkYeni yıl

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Çevresinde Gezilecek Yerler

Hırvatistan Büyükelçiliği, Çankaya semtinde bulunmaktadır. Ankara'nın Çankaya semti Türkiye ile diplomatik ilişkileri bulunan ülkelerin temsilciliklerine ev sahipliği yapan bir semt olurken Çankaya'nın Sokak ve caddelerinde birbirinden farklı çok sayıda yabancı dil duyulabilecektir. Hırvatistan Büyükelçiliği adresi, şehrin her noktasından ulaşım imkânı kolay olan bir noktadadır. Kızılay Meydanı yakın ve zaman geçirilebilecek bir yer. Ankara Oyuncak Müzesi, Zağfiran Hanı, Augustus Tapınağı ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ise yine Hırvatistan Ankara adresine yakın mesafede olan yerlerdir. Ayrıca Ankara ile özdeşleşmiş olan Kuğulu Park ve Tunalı Hilmi Caddesi yine bu bölgede yer alır.

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Çevresinde Bulunan Bazı Oteller: Dedeman Ankara, Divan Ankara, Ramada Ankara, Ankara Hilton SA, Rixos Grand Ankara

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Nasıl Gidilir?

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara Gitmek İçin Bazı Otobüs Numaraları,

Ego 115 - Opera - Birlik Mahallesi

Ego 135 - Oran Sitesi - Ulus

Ego 112 - Kızılay - Gaziosmanpaşa

Ego 413 - Altınpark - Çankaya

Ego 113 - Opera - Birlik Mahallesi

Ego 413-3 - Altınpark - Çankaya

Ego 408 - Güneşevler - Hasköy - S.Lojmanları

Ego 188 - Oran Sitesi - Keçiören

Ego 388 - Opera - Yukarı Ayrancı - Küçükesat

Ego 318 - Bağcılar - Ulus

Ego 160 - Opera - Kızılay - Esat Caddesi, Seyranbağları

Not: Hırvatistan'ın Türkiye'de bulunan ve Türkiye ile kurdukları ilişkinin en resmi temsilcisidir Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara. Hırvatistan Türkiye Büyükelçiliği ülkesini Türkiye' de hükümetler düzeyinde temsil ederken aynı zamanda Hırvatistan Büyükelçiliği Çankaya Türkiye'de bulunan vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini iyileştirmekle yükümlüdür. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devleti ile iyi niyet, dostluk ve ticari ilişkilerin gelişmesini sağlar.

Hırvatistan Türkiye Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Konsolosluk bölümü ise Hırvatistan vizesi işlemlerinin organize edilip yürütülebileceği yerlerdir. Hırvatistan vize işlemleri için Hırvatistan Büyükelçiliği Konsolosluk bölümüne başvurularda bulunulabilirken, aynı şekilde Hırvatistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Hırvatistan vize işlemleri ile ilgili çalışmalar yürütmekte olan akredite firmalar aracılığıyla da Hırvatistan vizesi başvurularında bulunulabilecektir. Hırvatistan vizesi, Hırvatistan Konsoloslukları ve Hırvatistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık yapmakta olan firmalar aracılığıyla alabilirsiniz.