Hırvatistan Hakkında

Hırvatistan Hakkında

Hırvatistan Balkanlar, Orta Avrupa ve Akdeniz'in birleştiği yerde bulunan oldukça önemli bir konuma sahip Avrupa ülkesidir. Sırbistan, Macaristan, Bosna Hersek, Slovenya ve Adriyatik denizi ise Hırvatistan komşu ülkelerini oluşturur. 1000'in üzerinde bulunan Hırvatistan adaları ise Hırvatistan coğrafyasına dair önemli bir veridir. Hırvatistan adalarının sadece 50 ye yakınında yerleşim bulunurken Cres ve Krk adaları ülkenin en büyük iki adasıdır. Sava, Drava, Kupa ve Tuna nehri ise Hırvatistan'ın önemli akarsularıdır. Özellikle Tuna nehri Hırvatistan toprakları için hayati bir önem taşırken aynı zamanda Avrupa'nın 2. en uzun akarsuyudur. Hırvatistan gölleri ise Hırvatistan panoraması için son derece önemli bir görüntü oluşturur. 16 göl ve şelaleden oluşan Pliturce gölü Hırvatistan gölleri arasında eşine az rastlanır.

Hırvatistan iklimi ülkenin bölgelerine göre değişiklik göstermektedir. Ülke genelinde ılıman ve karasal iklim etkisini gösterirken Akdeniz ikliminin tipik özellikleri Hırvatistan iklimini de oluşturmaktadır. Yer altı kaynakları konusunda ülkenin önemli bir özelliği bulunmazken az seviyelerde petrol, kömür, boksit ve demir cevheri çıkartılırken, Hırvatistan ekonomisinin temelini ise turizm oluşturmaktadır. Hizmet sektörü Hırvatistan ekonomisinde % 20 gibi bir orana tekabül ederken Hırvat adaları turizm sektörü için oldukça önemlidir. Hırvatistan sahillerinin 116 sının mavi bayrağı bulunurken, deniz turizmi dışında ortaçağ döneminden kalma kalıntılar ilgi çekicidir. Yine marinalar, dağ turizmi ve Spa'lar Hırvatistan ekonomisinin ciddi oranda katkılar sunar. Ülke 'de sanayi ve tarımda gelişme gösterirken başkent Zagreb, Hırvatistan'ın önemli bir sanayi üssü şehridir. Dokuma, demir/ çelik ve kimya sanayi ise Hırvatistan sanayisine dair göstergelerdir.

Hırvatistan her geçen gün gelişmekte olan ülkeler arasında üst sıralarda gösterilmektedir, Uluslararası para fonu Hırvatistan'ı en hızlı gelişen ülkeler arasında gösterilirken. Hırvatistan bölgede, yani Orta Avrupa ülkeleri arasında yüksek eğitim, sağlık, yaşam kalitesi ve ekonomi olarak yüksek standartları yakalarken her geçen bu parametreleri geliştirmektedir. Hırvatistan 2013 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkesidir.

Hırvatistan Vize

Hırvatistan 2013 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Bu tarihten önce Hırvatistan ile Türkiye arasında vize uygulaması bulunmazken, 2013 yılından itibaren Hırvatistan seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hırvatistan vizesi almaları gerekecektir. Hırvatistan vizesi olmadan Hırvatistan seyahatinizin gerçekleşme imkânı bulunmazken seyahat tarihinizden en az 15 gün önce Hırvatistan vize işlemleri için başvurularda bulunabilirsiniz. Hırvatistan vizesini Türkiye Hırvatistan Büyükelçiliği konsolosluk bölümü, Hırvatistan Başkonsolosluğu İstanbul ve Hırvatistan vize işlemleri için akredite firmalar aracılığıyla Hırvatistan vizesi alınabilecektir.

Hırvatistan Tatil

Hırvatistan 1000'e yakın adaları ve 116 mavi bayraklı sahilleri ile Avrupa ve dünya turizmi için son derece önemli bir duraktır. Dünyanın farklı coğrafyalarından gelmekte olan turistler Hırvatistan tatillerin tüm olanaklarından faydalanırken, özellikle ülke denizi Hırvatistan tatilinde bulunacak kişilerin önceliği oluşturmaktadır. Ayrıca Hırvatistan önemli bir ortaçağ eserleri bulunduran ülkeler arasında yer almaktadır. Ören yerleri, hisarlar, down town ve kaleler iyi korunmuş. Hırvatistan'da bulunan tarihi kalıntıların restorasyonu için son dere iyi çalışmalar yürütülürken Unesco tarafından en iyi restorasyon ödülü almıştır. Hırvatistan tatilinde bulunacak olan kişiler hem Hırvatistan sahillerinin olanaklarından, hem ünlü Hırvatistan spa'larından hem de Hırvatistan tarihi yerlerinin butikliğinden yararlanabileceklerdir. Hırvatistan turları bu ülkenin tanınabilmesi için ilk adımı oluşturacaktır. Hırvatistan turları, Hırvatistan coğrafyası ve detayları hakkında önemli bir veridir.