Hırvatistan dan Türk Vatandaşlarına Vize

01 Nisan 2013, Pazartesi

1 Temmuz 2013 tarihinde Avrupa Birliğine katılmaya hazırlanan Hırvatistan Vize rejiminin AB ye uyumlu hale getirmesi gerektiği için Türkiye ile vizeleri kaldıran 1967 tarihli anlaşmayı askıya alıyor. 

Bu karar gereğince 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Vize uygulaması AB ülkelerinde oturum hakları olan Türk vatandaşlarını ise etkilemeyecek. Hırvatistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Josko Klisoviç, Türkiye’yi, vize talep edilen ülkeler listesine alacaklarını açıkladı.

Hırvatistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Josko Klisoviç, katılımdan en az üç ay önce vize rejimlerini AB’ye uyumlu hale getirmeleri gerektiğini söyledi ve Türkiye’yi, vize talep edilen ülkeler listesine alacaklarını açıkladı.
Hırvat basınının aktardığına göre Başbakan Zoran Milanoviç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘Üzgünüz, ancak AB’ye girmek bazı engelleri beraberinde getiriyor’ dedi.
Hırvatistan aynı zamanda Rusya gibi vize muafiyeti bulunan diğer bazı ülkelere uyguladığı vize rejimini de değiştirecek.