Hırvatistan Konsolosluğu İşlemleri

Hırvatistan Konsolosluğu İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti'nin Hırvatistan Devleti'nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerdendir. Bu nedenle geçmişten bu yana iki ülke arasında hem dış politika hem de ticari bağlamda gelişkin bir ilişki ağı kendini göstermiştir.

İki ülke arasındaki mevcut ilişkiler karşılıklı olarak diğer ülkenin sınırları dahilinde yer alan temsilcilikleri aracılığı ile yürütülmekte ve geliştirilmektedir.

Hırvatistan Devleti'nin Türkiye'de

Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği

Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu

Hırvatistan İzmir Fahri Konsolosluğu temsilcilikleri bulunmaktadır.

Hırvatistan Devleti, Türkiye Cumhuriyeti diplomatik ilişkilerini Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği vasıtası ile yürütürken, Hırvatistan ve Türkiye vatandaşlarına yönelik işlemler Hırvatistan Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

Hırvatistan Konsolosluğu tarafından yürütülen işlemler

Konsolosluk işlemleri: Türkiye'de yaşayan Hırvatistan vatandaşlarının evlilik, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işlemleri Hırvatistan Konsolosluğuaracılığı ile yapılmaktadır.

Vergi işlemleri: Hırvatistan Devleti'ne karşı borçlu olunan vergilerin toplanması Hırvatistan Cumhuriyeti yasalarına göre Hırvatistan Konsolosluğu ve Hırvatistan Konsolosluğu'nun görev tanımı çerçevesindedir.

Rehberlik işlemi: Hırvatistan Konsolosluğu Türkiye'de İkamet eden Hırvatistan vatandaşlarının çalışma ve sosyal yaşamlarına yönelik haklarının kullanılması ve korunması konularında ülke vatandaşlarına rehberlik etmektedir.

Vize işlemleri: Hırvatistan Cumhuriyeti'ne seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye'de ikamet izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvuru işlemleri Hırvatistan Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

Hırvatistan Konsolosluğu vize işlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hırvatistan Cumhuriyeti seyahatleri 20 Haziran 2014 tarihine kadar Hırvatistan Konsolosluğu vize işlemleri çerçevesinde gerçekleşmekte idi. Ancak 20 Haziran 2014 tarihinden itibaren Türkiye ve Hırvatistan arasında yapılan anlaşma uyarınca Hırvatistan Konsolosluğu vize işlemlerine ilişkin prosedürde bazı değişikliler söz konusu olmuştur.

Hırvatistan Konsolosluğu yeni vize prosedürüne göre;

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Türkiye oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşı olmanız durumunda Hırvatistan Cumhuriyeti'ne yapacağınız Tüm seyahatlerde Hırvatistan Konsolosluğu'na vize için müracaat etmeniz gerekecektir.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport veya Diplomatik (Siyah/ Kırmızı) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan Hırvatistan Cumhuriyeti seyahatleriniz için Hırvatistan Konsolosluğu vize işlemlerine tabi tutulmazsınız.

Hırvatistan Konsolosluğu vize işlemleri, Konsolosluk bilgileri ve Hırvatistan Konsolosluğu vize işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz bölgelere ilişkin ve Hırvatistan Konsolosluğu vize başvuru evrakları ile ilgili ayrıntılı bilgiye web sayfamızın sol tarafında yer alan linklerden ulaşabilirsiniz.

Hırvatistan Konsolosluğu işlemlerinde dikkat edilecek hususlar

  1. Hırvatistan Konsolosluğu vize işlemleri için ibraz edeceğiniz evrakların güncel ve tam olmasına dikkat ediniz.
  2. Hırvatistan Konsolosluğu'nda gerçekleştireceğiniz işlemlerin zamanında sonuçlanması için işlemlerinizin Hırvatistan Konsolosluğu'nun kapalı olduğu günlere denk gelip gelmediğine dikkat ediniz.
  3. Hırvatistan Konsolosluğu vize işlemlerine tabi olsanız da olmasanız da ülkeye yapacağınız seyahatlerde yaşayabileceğiniz olumsuzluklara karşı yardım alabileceğiniz kurumlara ait aşağıda yer alan iletişim bilgilerini not ediniz.