Hırvatistan Vizesi İşlemleri Hakkında

Hırvatistan Vizesi İşlemleri Hakkında

Hırvatistan seyahatin de bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatleri öncesi Hırvatistan vizesi almaları gerekmektedir. Hırvatistan, 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren Avrupa Birliği üyesi bir ülke olurken iki ülke arası seyahatler de vize uygulamaları geçerli olmuştur.

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara, Hırvatistan Başkonsolosluğu İstanbul, Hırvatistan vizesi ile ilgili hizmetler verirken yine Hırvatistan Başkonsolosluğu tarafından akredite edilmiş firmalar aracılığıyla Hırvatistan vizesi başvurularında bulunulabilecektir. Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahibi kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Hırvatistan vizesinden muaftır. Hırvatistan Konsolosluğunun ekspres vize uygulaması bulunurken, Hırvatistan vizesi normal prosedür şeklinde başvuru yapılması halinde 5 ila 40 iş günü, Hırvatistan ekspres vize işlemleri için başvuru yapılması halinde ise 3 iş günü içerisinde alınabilecektir.

Hırvatistan vizesi, Schengen vizesi değildir fakat Schengen vizesi ile Hırvatistan'a giriş yapılabilecektir. Ayrıca Hırvatistan vizesi evrakları ile Schengen vizesi evrakları istisnalar dışında benzerdir.

Hırvatistan Konsolosluğu, Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hırvatistan vizesi, kişisel başvurular ve Hırvatistan Konsolosluğu tarafından akredite edilmiş firmalar aracılığıyla alınabilirken, eksiksiz bir şekilde organize edilmiş Hırvatistan vizesi evrakları ve Hırvatistan vize uyum koşullarının yerine getirilmesi ile birlikte alınabilecektir.

Hırvatistan Konsolosluğu, Hırvatistan Vize Başvurus

Hırvatistan vizesi için başvuru yapılacak olması halinde Hırvatistan Konsolosluğu'nun randevu uygulaması yoktur.

Randevusuz Hırvatistan vize işlemleri için başvuru yapılabilirken, Hırvatistan Konsolosluğu tarafından akredite edilmiş Hırvatistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten firmalar aracılığıyla da Hırvatistan vizesi başvurularında bulunulabilecektir.

Hırvatistan Konsolosluğu, Hırvatistan Vize Başvuru Formu

Hırvatistan vize başvuru, Hırvatistan Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup vize başvuru sahibi hakkında bilgi edinilebilmesini sağlamaktadır. Hırvatistan vize başvuru formunun doldurulması ve Hırvatistan vize evrakları arasında bulundurulması zorunlu olurken, eksiksiz, İngilizce ve vize başvuru evraklarında bulunan bilgilerinizle uyum gösterecek şekilde doldurulmalıdır.

Hırvatistan Konsolosluğu, Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hırvatistan vizesi için gerekli belgeler, yapacak olduğunuz Hırvatistan seyahatinizin içeriğine göre değişmektedir. Hırvatistan'a konferans, toplantı ve ticari bir gerekçe ile gidilmesi halinde Hırvatistan ticari vize evrakları, kısa süreli, davetiyesiz ve Hırvatistan turu ve turistik bir gerekçe ile gidilmesi halinde Hırvatistan turist vizesi evrakları, aile ve arkadaş ziyaretinde bulunulacak olması halinde ise Hırvatistan aile ziyareti veyahut Hırvatistan özel ziyaret vizesi evrakları organize edilmelidir.

Bu web sitesinin Hırvatistan turistik vize, Hırvatistan ticari vize, Hırvatistan aile ziyareti butonlarını kullanarak Hırvatistan vizesi için gerekli evrakları öğrenebilirsiniz. Ayrıca Hırvatistan Konsolosluğu bazı durumlarda ek evrak talebinde bulunabilirken bu durum Hırvatistan vize evraklarını farklılaştırabilecektir.

Hırvatistan Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hırvatistan'a Vize Var mı?

Hırvatistan 2013 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesidir. Bu tarihten itibaren iki ülke arası karşılıklı vize uygulamaları bulunurken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hırvatistan vizesi almaları zorunludur.

Hırvatistan vizesi Schengen mi?

Hırvatistan vizesi Schengen vizesi değildir. TC Umuma Mahsus pasaport sahipleri (Bordo Pasaport) Hırvatistan Konsolosluğundan veya akredite acentelerden vize alarak Hırvatistan seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Ancak çift veya çok girişli Schengen vizesi ile Hırvatistan'a giriş yapılabilmektedir.
Geçerli Schengen vizemle Hırvatistan'a giriş yapabilir miyim? Vize başvurusu yapmak zorunda mıyım?

Geçerli Schengen vizeni Hırvatistan vizesi almadan ülkeye giriş yapmanızın koşulu Schengen vizenizin çift veya çok girişli olmasıdır. Tek girişli Schengen vizesi ile Hırvatistan'a giriş yapamazsınız. Bu koşula uygun durumda olanların birlikte seyahat ettikleri kişiler bu kritere uygun değilse Hırvatistan vizesi almalıdırlar. Ayrıca Schengen vizenide belirtilen kalış süresini de aşmamış olmanız gerekmekte.

Hırvatistan vizesi ne kadar zamanda çıkar?

Hırvatistan vizesinin çıkış süresi sadece Hırvatistan Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir. Bu süre Konsolosluk kaynaklarında normal koşullarda 15 gün olarak belirtilmektedir ancak geçerli nedenlerle bu süre 60 güne kadar çıkarbilmektedir.
Hırvatistan vize başvuru başvurusu ne zaman yapılmalı?

Seyahatinize en az 15 gün en fazla 3 ay öncesinden Hırvatistan vize başvurunuzu yapma hakkınız vardır. Ancak seyahatinize 15 gün ve daha az süre kalan başvurularda vizenin çıkışının gecikmesi durumunda Hırvatistan Konsolosluğu sorumlu tutulmamaktadır. Bu sürelerde Hırvatistan Konsolosluğu ek evrak talebini saklı tutar. Ek evrak talebi olasılığı ve Konsolosluğun resmi veya diğer tatil günleri hesaba katılarak vize başvurunun yapılması tavsiye edilir. Hırvatistan vizesinin çıkış süresi iş günlerini vize işlem süresine dahil eder ki resmi tatiller ve Konsolosluğun kapalı olduğu tarihler bu süreye dahil edilmemektedir.

Hırvatistan vize ücreti ne kadar?

Hırvatistan vize ücreti Hırvatistan Konsolosluğu tarafından belirlenir ve vize türüne ve kalış süresine göre değişebilir. 12 yaş altındaki çocuklar, uzun süreli eğitim amacıyla giden öğrenciler vize ücretinden muaftır. Vize muafiyetiyle ilgili kararlar güncellenebildiğinden vizeden muaf olan kişiler Hırvatistan Konsolosluğunun resmi web sitesinden vize ücretlerini teyit etmelidirler. Hırvatistan vize başvuruları Konsolosluğa doğrudan veya akredite vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılan başvurularda ek koordinasyon bedelleri talep edilmektedir.
Hırvatistan vizesi ile ülkede çalışabilir miyim?

Hırvatistan vizesi Hırvatistan'da çalışma hakkı veren bir vize türü değildir. Kısa süreli Hırvat vizeleriyle ülkeden çalışamaz ve ticari faaliyet yürütemezsiniz. Bunun için doğrudan Hırvatistan Konsolosluğuna başvuru yapılarak çalışma vizesi alınmalıdır.

Hırvatistan vize davetiyesi nedir? Hangi vize türlerinde davetiye talep etmeliyim?

Hırvatistan vize davetiyesi olan Jamstveno Pismo Hırvatistan ticari vize ve aile ziyareti vizesi başvurularında gerekmektedir. Her iki tür vize başvurusunda da şahıs veya tüzel kişi tarafından Hırvatistan'da kişileri davet eden kişi veya kurum yetkilisi tarafından doldurulup imzalanması gerekmektedir. Şahıs tarafından gönderilen davetiye aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda, kurum tarafından gönderilen davetiye Hırvatistan ticari vize başvurularında kullanılır. Hırvatistan vize davetiyesi orijinal haliyle ibraz edilmelidir.

Hırvatistan vizesi için başvurusunda Schengen alanında geçerli olan seyahat sağlık sigortası geçerli kabul edilir mi?

Hırvatistan Cumhuriyeti Schengen bölgesinde yer almadığı için seyahat sağlık sigortanızın dünyada veya tüm Avrupa'da geçerli olması gerekmektedir.

Bu web sitesindeki aşağıdaki imzaya göre Knightsp.com'a ait görünüyor. Hırvatistan Konsolosluğunun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemleriyle farklı alan adları edinen ve bu alan adlarında yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Emlak, Eğitim, Danışmanlık vb. alanlarında faaliyette olan şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. Sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda Konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir. hirvatistankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte olup, doğru olmayan bilgilerin veya güncellemeler adına lütfen info@knightsp.com adresine yazınız.

Hırvatistan vize işlemlerini şahsen yapmak zorunda mıyım?

Hırvatistan vize işlemlerinde başvuru sahibi şahsen başvurmalıdır. Hırvatistan vize başvuruları randevu ile kabul edilmekte olup parmak izi ibrazı zorunludur. Daha önceden alınmış Schengen vizenizin geçerlilik süresi dolduysa ancak parmak izinin Schengen bölgesinde geçerli ise, yine de Hırvatistan vize başvurusunda parmak izi verilmesi gerekmektedir. İşlemlerinizi yetkili acenteler aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz ancak parmak izi verme işlemi için başvuru sahibinin Konsolosluğa veya yetkili vize başvuru merkezine gitme zorunluluğu vardır.