Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu Hakkında

Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu Hakkında

Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu ve diğer Hırvatistan Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Hırvatistan Vizesi ve Hırvatistan Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. Hırvatistan'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Hırvatistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

Hırvatistan Konsolosluğu İstanbul İletişim

Hırvatistan Konsolosluğu İstanbul Adres
Asmalı Mescit Mahallesi, Oteller Sokak, No:1 Tepebaşı - Beyoğlu / İSTANBUL

Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli Hırvatistan seyahatleri için yapılan vize başvuruları doğrudan Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektir. Kısa süreli Hırvatistan vizeleri olarak kabul edilen Hırvatistan Turistik Vizesi, Hırvatistan Ticari Vizesi, Hırvatistan Aile Ziyareti Vizesi ve Hırvatistan Transit Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılmalıdır.

Hırvatistan İstanbul Konsolosluğu Vize Başvurusu

Hırvatistan Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Hırvatistan Konsolosluğu ve Hırvatistan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Hırvatistan vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Hırvatistan Konsolosluğu'na veya Hırvatistan Büyükelçiliği'ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Hırvatistan Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Hırvatistan Turistik vize, Hırvatistan Ticari vize, Hırvatistan Aile Ziyareti vizesi ve Hırvatistan transit vize başvuruları yapılabilmektedir.

Hırvatistan vize başvurusu, aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Hırvatistan Konsolosluğu'na aittir.

Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesinde bulunan kişiler Hırvatistan Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu'na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

Hırvatistan vize başvuru formu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Hırvatistan Turistik vize talep dilekçesi

Hırvatistan'a Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu'na hitaben Hırvatistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Hırvatistan Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

- Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Hırvatistan Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.

- Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Hırvatistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Hırvatistan Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.

- Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Hırvatistan Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.

- Hırvatistan Konsolosluğu'na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Hırvatistan Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

İki Dilekçe gerektiren durumlar

- Hırvatistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK'lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Hırvatistan turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.

- Hırvatistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Hırvatistan Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Hırvatistan Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Hırvatistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

Hırvatistan Ticari Vize Talep Dilekçesi

Hırvatistan'a Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu'na hitaben Hırvatistan Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Hırvatistan Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

  • Hırvatistan Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
  • Hırvatistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Hırvatistan'daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Hırvatistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
  • Hırvatistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi ( Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
  • Hırvatistan'ya seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Hırvatistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
  • Hırvatistan Konsolosluğu'na Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
  • Hırvatistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir.

Hırvatistan İstanbul Konsolosluk İşlemleri

Hırvatistan Konsolosluğu ve Hırvatistan Büyükelçiliği, Hırvatistan Cumhuriyeti'ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Hırvatistan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Hırvatistan Cumhuriyeti temsilcilikleridir.

Hırvatistan Konsolosluğu ve Hırvatistan Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Hırvatistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye'de ikamet eden Hırvatistan vatandaşları apostil ( belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye'de bulunan Hırvatistan Konsolosluğu, Hırvatistan Büyükelçiliği ve Hırvatistan Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir. Devamı.....

Hırvatistan Konsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri

Hırvatistan Konsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri
09.00 - 17.00

Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Reddi

Hırvatistan vizesi başvurularında, Hırvatistan Konsolosluğu ve Hırvatistan Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Hırvatistan vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Hırvatistan Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

Hırvatistan vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Hırvatistan vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Hırvatistan seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında Hırvatistan vizesi başvurusu, Hırvatistan vize reddi ile neticelenebilmektedir.

Hırvatistan Başkonsolosluğu İstanbul 2022 resmi tatil günleri

Hırvatistan Başkonsolosluğu İstanbul, Hırvatistan Büyükelçiliği ve Hırvatistan Türkiye Temsilcilikleri Hırvatistan resmi tatilleri ve Türkiye'deki resmi tatil günlerinde kapalı olacaktır. Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu'na vize işlemleri ya da konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunacak kişiler işlemlerini Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu'nun resmi tatil günlerini göz önünde bulundurarak planlamalıdır.

1 OcakYeni Yıl
6 OcakEpifaniGünü
5 NisanPaskalya
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
8 MayısAnti-Faşist Mücadele Günü
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
30 MayısHırvatistan Milli Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzMilli Birlik ve Demokrasi Günü
30 AğustosZafer Bayramı
29 EkimCumhuriyet Bayramı
18 KasımHırvatistan Bağımsızlık Günü
31 AralıkYeni yıl

HIRVATİSTAN KONSOLOSLUĞU HAKKINDA

İstanbul Hırvatistan Başkonsolosluğu; Hırvatistan vatandaşları ve İstanbul Hırvatistan Başkonsolosluğunun görev alanı içerisinde ikamet eden, Hırvatistan'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Hırvatistan vizesini veren resmi bir kuruluştur.

Hırvatistan'ya kısa süreli seyahat amaçlı vize başvurularını, Hırvatistan Konsoloslukları ve Hırvatistan Konsolosluklarının yetkilendirilmiş oldukları vize başvuru merkezleri veya akredite edilmiş seyahat acentaları üzerinden kabul edilmektedir. Vize başvurusu yaparken ikamet edilen yer ve hangi Alman Konsolosluğunun yada Hırvatistan Türkiye temsilciliğinin görev alanı içerisinde bulunduğuna bakılmalıdır.

Hırvatistan vizesi için İkamet ettiğiniz ilden sorumlu olan Hırvatistan Konsolosluğu, Hırvatistan Türkiye Temsilciliklerine veya Hırvatistan Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş Hırvatistan vize işlem merkezine başvuruda bulunmanız gerekecektir. İkamet etmekte olduğunuz bölgenin Hangi Alman Başkonsolosluğunun görev alanı içerisinde olduğunu bilmek, Hırvatistan vizesi almak için geçirdiğiniz başvuru sürecinin verimli geçmesi ve zaman kaybının yaşanmaması açısından önemlidir.

Hırvatistan Konsolosluğu İstanbul Ulaşım

Hırvatistan Konsolosluğu Türkiye ve İstanbul'un oldukça merkezi ve simgesel noktalarından biri olan Beyoğlu, Asmalı Mescitte bulunmaktadır. Beyoğlu Asmalı Mescit'e toplu taşıma ve kişisel araçla kolayca ulaşılabilirken, toplu taşıma ile Hırvatistan Konsolosluğuna ulaşabilmek için Taksim Metro hattının Şişhane ve Taksim durağı, Karaköy Tünel Metrosu İstanbul Hırvatistan Konsolosluğu'na ulaşabilmenizi sağlayacaktır. Aşağıda Hırvatistan Konsolosluğu İstanbul adresine gidebilmenizi sağlayacak bazı otobüs numaraları mevcuttur.

Hırvatistan Başkonsolosluğu İstanbul, Hırvatistan'ın İstanbul'da bulunan en resmi temsilcisi olurken Hırvatistan hakkında iletişime geçebileceğiniz, bilgi alabileceğiniz ve Hırvatistan seyahatinize dair bir takım prosedürleri gerçekleştirebileceğiniz bir kurumdur.

Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara ise yine Hırvatistan devletinin Türkiye'de bulunan bir başka en resmi Hırvatistan temsilcisidir. Hırvatistan Konsolosluğu İstanbul, bölgede bulunan Hırvatistan vatandaşları için hizmet verirken ülke vatandaşlarının tüzel kişiliklerini hak ve menfaatlerini iyileştirmekle yükümlüdür. İstanbul Hırvatistan Başkonsolosluğu, Hırvatistan vize işlemleri ile ilgili çalışmalar yürütürken Hırvatistan vizesi başvuruları yapılabilmektedir.

Hırvatistan Konsolosluğu, yapılacak olan kişisel vize başvurularını kabul ederken aynı zamanda Hırvatistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Hırvatistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten danışman firmalar aracılığıyla da başvurularda bulunabilecektir